Skip to content

Concrobium

Concrobium Mold Control & Disinfectant Products

Concrobium Products are used to control mold, mildew, and musty odors on interior building surfaces in residential and commercial environments. Concrobium manufactures mold control, moisture management, and disinfectant solutions designed to treat areas affected by existing mold growth and help manage conditions where mold can develop over time. These products are commonly used on surfaces such as drywall, wood, concrete, masonry, and other building materials. Concrobium products are also used during routine cleaning and maintenance to support cleaner spaces and improved indoor air quality.

Concrobium

Concrobium Mold Control

EPA-Registered Mold Cleaner for Remediation and Prevention
Original price $9.59 - Original price $9.59
Original price
$9.59
$9.59 - $9.59
Current price $9.59
14.1oz | $0.68 / oz
In Stock
Concrobium

Concrobium Mold Control Pro

EPA-Registered Mold Control for Remediation and Prevention
Original price $34.78 - Original price $150.50
Original price
$34.78 - $150.50
$34.78 - $150.50
Current price $34.78
128.0oz | $0.27 / oz
In Stock
Concrobium

Concrobium Broad Spectrum Disinfectant II

EPA-Registered Botanical Cleaner, Deodorizer and Disinfectant
Original price $34.78 - Original price $34.78
Original price
$34.78
$34.78 - $34.78
Current price $34.78
128.0oz | $0.27 / oz
In Stock
Free Shipping $200+

On Eligible Orders

FAST U.S. SHIPPING

In Stock & Ready to Ship

30 Day Returns

Easy, Hassle-Free Returns

Contractor Pricing

Exclusive Trade Discounts

Concrobium Mold, Mildew & Moisture Control Products

Concrobium products provide solutions for mold control, mildew treatment, surface disinfection, and moisture management in compatible residential and commercial environments. Available products address different needs, including treating existing mold, cleaning mildew stains and residue, disinfecting suitable surfaces, and managing moisture conditions that can contribute to mold growth. Product applications, compatible surfaces, and treatment methods vary by formulation.

Types of Concrobium Products

Mold Control Products

Concrobium mold control products are designed to treat existing mold and help prevent regrowth on compatible porous and non-porous surfaces. Depending on the product, suitable materials can include drywall, wood, concrete, masonry, and other building surfaces.

Mildew & Disinfectant Products

Mildew treatment products address compatible stains and residue, while disinfectant products are intended for sanitizing suitable hard, non-porous surfaces. These products serve different purposes and should be selected according to the surface and condition being treated.

Moisture Control Products

Moisture management products help address humidity and damp conditions in compatible interior spaces such as basements, bathrooms, laundry rooms, utility areas, and other moisture-prone environments.

Choosing Concrobium Products

Choose Concrobium products according to whether the application involves mold control, mildew treatment, disinfection, or moisture management. Surface material, location, existing conditions, and product compatibility should also be considered when selecting the appropriate treatment.

Frequently Asked Questions

What surfaces can Concrobium products be used on?

Concrobium Mold Control & Disinfectant Products are used on common interior surfaces such as drywall, wood, concrete, masonry, and other hard building materials.

Do Concrobium products kill mold?

Yes. Concrobium Mold Control & Disinfectant Products are designed to treat existing mold growth and help prevent regrowth when used as directed.

Can Concrobium be used in occupied spaces?

Many Concrobium Mold Control & Disinfectant Products are intended for use in occupied interior spaces when used according to label instructions.

Are Concrobium products only for mold?

No. Concrobium Mold Control & Disinfectant Products also include disinfectants and moisture management solutions for broader surface treatment and sanitation needs.