Skip to content

Grout Sealers

Grout Sealers for Stain & Moisture Protection

Grout Sealers help reduce staining and liquid absorption in compatible porous grout joints. Shop penetrating grout sealers, spray-on sealers, and professional grout protection products for showers, backsplashes, tile floors, countertops, bathrooms, kitchens, and other residential or commercial tile installations.

Miracle Sealants

Miracle Sealants Grout Sealer, 6 oz Applicator

Invisible Penetrating Sealer for Grout and Mortar Joints
Original price $5.10 - Original price $5.10
Original price
$5.10
$5.10 - $5.10
Current price $5.10
6.0floz | $0.85 / floz
In Stock
Miracle Sealants

Miracle Sealants Grout Sealer Plus, 16 oz Spray

Water-Based Penetrating Grout Sealer with Antimicrobial Protection
Original price $15.53 - Original price $15.53
Original price
$15.53
$15.53 - $15.53
Current price $15.53
16.0oz | $0.97 / oz
In Stock
Miracle Sealants

Miracle Sealants 511 Spray-On Grout Sealer, 15 oz

Invisible Penetrating Aerosol Sealer for New and Existing Cementitious Grout
Original price $13.29 - Original price $13.29
Original price
$13.29
$13.29 - $13.29
Current price $13.29
15.0floz | $0.89 / floz
In Stock
Miracle Sealants

Miracle Sealants Grout Shield 70 oz Grout Sealer Additive

Built-In Stain Protection for Cement-Based Sanded Grout
Original price $33.68 - Original price $33.68
Original price
$33.68
$33.68 - $33.68
Current price $33.68
70.0floz | $0.48 / floz
In Stock
Free Shipping $200+

On Eligible Orders

FAST U.S. SHIPPING

In Stock & Ready to Ship

30 Day Returns

Easy, Hassle-Free Returns

Contractor Pricing

Exclusive Trade Discounts

Grout Sealers for Tile Installation & Protection

Grout Sealers help reduce liquid absorption and staining in compatible porous grout joints. They are commonly used with cementitious grout in showers, bathrooms, kitchens, floors, backsplashes, countertops, and other tiled areas where protection from water, oils, spills, and everyday contaminants is beneficial. Sealer suitability depends on the grout type, porosity, surrounding materials, location, and exposure conditions.

Types of Grout Sealers

Penetrating Grout Sealers

Penetrating grout sealers enter the pore structure of compatible grout and provide protection primarily below the surface rather than forming a continuous coating over the joint. Formulations vary in stain resistance, application requirements, coverage, and compatibility with surrounding tile or stone.

Spray-On Grout Sealers

Spray-on grout sealers provide an alternative application method for distributing compatible sealer across grout joints. The spray format describes the application method rather than a specific type of protection, so formulation, performance, and surface compatibility should be evaluated for the individual product.

Grout Sealing for Tile Installations

Compatible grout sealers can help protect porous grout in moisture-prone and stain-prone areas, but they do not waterproof a tile assembly or eliminate routine cleaning. Not every grout requires sealing either, as epoxy and certain low-absorption grout formulations can have different protection and maintenance requirements.

Choosing the Right Grout Sealer

Choose a grout sealer by identifying the grout type and confirming whether sealing is recommended. For compatible grout, consider porosity, installation location, moisture and stain exposure, surrounding tile or stone, application method, and desired appearance before selecting an appropriate sealing product.

Frequently Asked Questions

What does grout sealer do?

Grout sealer helps reduce the absorption of water, oils, spills, and other staining materials into compatible porous grout. It can improve stain resistance and make routine maintenance easier, but it does not make grout completely stain-proof or waterproof and does not replace the waterproofing system used beneath tile in wet areas.

When should grout be sealed after tile installation?

New grout should be allowed to cure for the period specified by the grout and sealer manufacturers before sealing. Required curing times vary by product, so there is no single waiting period for every installation. The grout should also be clean and sufficiently dry before the sealer is applied.

Does all grout need to be sealed?

No. Traditional cementitious grout is generally porous and can benefit from a compatible sealer, while epoxy and certain low-absorption or stain-resistant grouts may not require separate sealing. Check the grout manufacturer's recommendations before applying a sealer, particularly when working with specialty or premixed grout formulations.

How often should grout be resealed?

Resealing frequency depends on the sealer, grout porosity, traffic, moisture exposure, cleaning products, and overall use. There is no universal schedule that applies to every installation. Follow the sealer manufacturer's maintenance guidance and evaluate whether the existing treatment continues to provide the expected stain and absorption resistance.

What is the difference between penetrating and spray-on grout sealer?

Penetrating describes how a sealer protects the grout by entering its pore structure, while spray-on primarily describes an application method. A spray-applied product can itself be a penetrating sealer. Compare the actual sealer formulation, approved surfaces, application requirements, and performance rather than treating the two terms as opposite sealer technologies.

What grout sealer is used for showers and wet areas?

Compatible penetrating sealers are commonly used on porous cementitious grout in showers and other wet areas to help reduce absorption and staining. The selected product should be approved for the grout, surrounding tile or stone, and wet-area application. Grout sealer does not replace the shower's underlying waterproofing system.

Does grout sealer make grout waterproof?

Grout sealer can reduce liquid absorption, but it does not turn grout into the primary waterproofing layer of a tile assembly. Showers and other wet areas require a properly constructed waterproofing system behind or beneath the tile. Sealer provides surface protection for compatible grout rather than structural waterproofing.

How do I choose the right grout sealer?

Start by identifying the grout type and confirming that it requires sealing. Then consider grout porosity, moisture and stain exposure, installation location, surrounding tile or stone, application method, and desired appearance. Choose a sealer approved for those conditions and follow its preparation, curing, application, and maintenance instructions.